Hobby

Zvíře v kulturním odkazu lidstva

Zvíře člověka provází od pravěku. Určitě to není žádná nadsázka, ale zvířata pomáhala člověku budovat civilizaci. Díky tomu, že si člověk dokázal domestikovat původní divoká plemena, mohl založit civilizaci založenou na zemědělství.
Měli bychom rozhodně mít před zvířaty velikou pokoru, protože jejich význam pro všechny lidské civilizace a člověka je významný a nosný.
Není divu, že zvíře se vyskytuje také v umění. Najdeme zvířata v literatuře, filmu, výtvarném umění a dokonce mají zvířata svůj vlastní literární žánr.
Ale nepředbíhejme. Pojďme si připomenout některá významná díla, kde má hlavní roli zvíře.
 medvěd hnědý
Literární díla
Farma zvířat, Pes hledá člověka, Deník zlého psa, Divoké kočky, Bílý tesák, Volání divočiny, Robin, Robin druhý, Malinkatý kretén, Příběh lvice Elzy, Lesní království, Kočovníci severu, Bílý Bim a celá řada dalších.
 
Filmová díla
Jurský park, Planeta opic, King kong, Garfield, Čivava z Beverly hills, Marley a já, Amores perros, Liška a pes, Lví král, Můj příběh delfín, Madagaskar, Čelisti, Medvědi, Lovecká sezóna, Liška a pes, Kniha džunglí.
německý ovčák

Bajky

Co se týče zvířecího žánru, máme samozřejmě na mysli bajky. Jedná se o literární útvar, který vznikl v šestém století před naším letopočtem. Jeho zakladatelem je pravděpodobně otrok Ezop. Základem je personifikace, to znamená, že zvířata mluví jako lidé, případně je provázejí. Z tohoto jednání vyplyne vždy nějaké poučení nebo kritika chyby, která je čtenáři obvykle známá. Jednotlivé zvířata získávají vlastnosti, které jsou pro ně časem typická. Liška je vychytralá, osel hloupý, vrána důmyslná, páv marnivý, ovce v roli oběti, vlk v roli škůdce.
Zvíře je v bajce nositelem vlastností, které jim lidé připisují na základě pozorování. Tyto vlastnosti v bajkách sílí, do takové podoby, až se stávají jejich archetypem. Bajka pracuje se symbolikou.
sedící šimpanz
Jejím cílem je pak kritizovat společenské nešvary a nabádat k jejich odstranění. Často se tak děje humornou formou.
Mezi hlavní představitele bajek patří: Ezop, Bidpaj, Jean de la Fontaine, Ivan Andrejevič Krylov, George Orwell, z českých představitelů je to pak mimo jiné například Ivan Olbracht, který překrásně převyprávěl právě bajky mudrce Bidpaje.

Podobné příspěvky