Rubriky
Lifestyle

Jak meditovat a roztančit svou duši

Meditace je uvolnění těla a mysli. Můžeme meditovat jen tak preventivně, nebo když jsme v neustálém stresu, shonu, neklidu, smutku. Během meditace vlastně zastavíme tok svých myšlenek a určitě je vhodná pro každého. Dosáhnete tak vnitřnímu klidu, určité vyrovnanosti. A to se ovšem projeví v kvalitě vašeho života a to velmi pozitivně. Meditace pomáhá nejen vašemu duševnímu zdraví, ale i fyzickému. Je to již vědecky prokázané. Pomáhá snižovat stres, jednáte lépe ve stresových a vypjatých situacích, předchází vyhoření. Zlepšuje paměť, myšlení… Také vám zlepší kvalitu spánku, nebudete trpět nespavostí, přerušovaným spánkem. A kvalitní spánek je také velmi důležitý pro vaše zdraví.

Meditace

Na youtubku můžete najít spousta relaxačních a meditačních skladeb. Meditovat můžete klidně i deset minut, ale je dobré meditovat delší dobu, třeba dvacet až třicet minut. Meditovat můžete kdykoli. Ráno, v noci, večer. Během meditace byste měli být v klidu, mít pohodlné oblečení. V místnosti se byste měli cítit příjemně. Můžete si připravit relaxační či meditační hudbu, meditační zvuky třeba šumícího moře, deště. Určitě tam toho najdete plno, vyberte si to, co se vám líbí, dělá vám příjemně. Pokud vám vyhovuje během meditace spíše ticho, také dobré. Můžete si zapálit svíčky, aroma lampu. Různé vonné tyčinky. Vytvořte si meditační prostředí, abyste se cítili příjemně. Bezpečně a v klidu. Pak se pohodlně sedněte, jak se vám líbí. Ovšem že si můžete i lehnout. Musíte se cítit příjemně, uvolněně. Můžete si sednout či lehnout na zem, do křesla, na postel., na jógovou podložku. Zavřete oči. Zhluboka se nadechněte, na chvíli zadržte dech a zhluboka vydechněte. Věnujte vše jen svému dechu, hlubokém dechu. Zkuste na nic jiného nemyslet. Nerozvíjejte myšlenky, nenechte se jimi pohltit. Zkuste jen cítit svůj dech, tlukot svého srdce.

Medituj a nech tak tančit svou duši

Netlačte na sebe, že musíte nutně meditovat tolik a tolik minut, vše podle citu. Jakmile pocítíte, že jste si odpočinuli, zklidnili, jak vám to bude příjemné, pomalu otevřete oči. Nikam nespěchejte. Je dobré najít si čas na meditaci alespoň třikrát týdně, ale nejlepší je meditovat denně. Určitě je dobré si třeba po meditovat či uvařit dobrý nápoj, třeba nějaký dobrý čaj. A v poklidu si ho vychutnat.

Rubriky
Lifestyle

Jak ušetřit peníze

1) puštěna televize a rozsvícená světla

Ano, elektrika se rapidně zdražuje. O to více dávejte pozor, kde všude máte rozsvíceno. Nezapomínejte zhasínat, když z dané místnosti odcházíte. Nesviťte zbytečně v celém bytě. To samé platí o televizi. Spousta lidí ji má doma puštěnou jen jako kulisu, ani se na ni nedívají. Vypněte ji a hned ušetříte pár korun a jako bonus vás nebude okrádat o pozornost.

Tip: vypněte i počítač a tiskárnu, pokud je zrovna nepoužíváte.

žárovka

2) jídlo a káva venku

Zvykla jste si každý den po cestě do práce koupit caffee latte a croissant? Rozumím, že je poté pracovní start příjemnější, ale zbytečně vám to užírá koruny z peněženky. Co takhle nechat si tento rituál jen jeden den v týdnu a na zbylé čtyři si připravit kávu a snídani doma?

Tip: plánujte si obědy a noste si je do práce sebou v krabičce. Opět ušetříte, než když každý den skočíte do kantýny.

3) plánujte nákupy

Skoro každý, kdo jde nakoupit ob den jen pečivo a mléko nakonec přinese spoustu zbytečností. Brambůrky k televizi, lákavou čokoládu u pokladny. Proto se vyplatí větší nákupy plánovat. Sepište na papír týdenní skladbu jídelníčku a od toho se odpíchněte. A když něco dojde během týdne, snažte se koupit jen opravdu to, co potřebujete a chybí.

Tip: jídlo správně skladujte, a zbytky co nesníte, zamrazte, nevyhazujte.

peníze

4) cvičení venku

Jaro máme za dveřmi, slunce už pomalu vykukuje. Abyste tedy dostala svoji dávku endorfinů, nemusíte se zavírat v tělocvičně. Oprašte kolo a nastudujte trasy ve vašem okolí, vytáhněte ze sklepa in-line brusle (i chrániče), začněte běhat, pořiďte si švihadlo nebo si najděte klidné místo v lese a dejte si pár jógových asán.

5) životní minimalismus

Je to životní styl, kdy zjistíte, že nemusíte vlastnit hromadu věcí, oblečení, kosmetiky a spotřebičů. Stačí jen to základní, z oblečení pár kvalitních dobře kombinovatelných kousků. Jste vášnivá čtenářka? Ale knihy se vám doma hromadí? Zaregistrujte se do knihovny. Co nepoužíváte zkuste prodat nebo pošlete dál.

Rubriky
Lifestyle

Zastavení v koupelně

Doba je uspěchaná. To není žádná novinka. Neuvěřitelné množství informací se na nás valí ze všech světových stran. Hodně lidí po nás chce hodně věcí, nejlépe rychle a precizně. Syndrom superženy je všeobecně známý. Být nejlepší mámou, milenkou a hospodyní a při tom úspěšně zvládat karierů je reality všedních dnů mnoha žen. A mnoho těchto žen nechce slyšet, že mají zvolnit a naučit se říkat umět říkat ne. Možná to prostě nejde anebo prostě nechtějí. Potřebují jen ocenit, podpořit a třeba jen pár tipů, jak to zvládnout. Co poradit. Když tedy nechtějí zvonit, musí naopak přidat! Ale přidat v péči o sebe. Protože to je stavební kámen úspěchu v mnoha oblastech najednou. Pečovat o sebe, svoji duši, svoje tělo! To je známa pravda, že aby člověk mohl úspěšně obhospodařovat zahrádky druhých, musí mít v první řadě opečovanou tu zahrádku vlastní.

olejíček

Samozřejmě, že každý by si rád zašel do lázní, do wellness a na masáže nebo jógu. Ale kolikrát není tolik času nebo dostatek finančních prostředků. Není však třeba zoufat ale vycházet z dostupných možností. Co takhle vlastní SPA v koupelně. Stojí to za to. Můžete tím získat spoustu energie navíc. Připravte si následující pomůcky. Vonnou svíčku nebo lampu s éterickým olejem, několik čajových svíček, voňavou koupelovou sůl, přístroj, na kterém si můžete pustit nějakou hezkou hudbu nebo poslechnout uvolňovací relaxační meditaci a zhruba dvacet minut času. Do vany množství vody, které vám vyhovuje, o teplotě, kterou máte rádi, svíčky rozestavit tak, abyste je nespláchly a vytvořily vám příjemné slabé osvětlení. Zapnout přístroj (tablet, mobil, to, co je k dispozici) a nechte se unést příjemnou atmosférou domácích lázní.

wellness

Vlastní lázně v koupelně

Záměrně zde jako součást procedury není uveden alkohol, protože tady jde v první řadě o zvyšování energie a vlastního výkonu. Alkohol však tělo musí složitě odbourávat, často právě během spánku, tím člověk přichází o spoustu energie a je ještě více unavený. Svíčky navodí příjemnou atmosféru.

Rubriky
Lifestyle

Domácí turistika

Při vybírání vhodného místa poblíž Máchova jezera určitě narazíte na Staré Splavy. Západně od tohoto místa se skrývá Braniborská jeskyně. Jedná se o pískovcový převis dlouhý 44 metrů, s hloubkou 12 metrů a výškou 6 metrů. V dávných dobách se zde lidé ukrývali před procházejícími armádami. Ve skále je několik rytin, jedna je datovaná do roku 1741.

cesta lesem

Přírodní rezervace

Poblíž Máchova jezera je také veliká přírodní rezervace, kterou najdete, pokud se vydáte severovýchodním směrem od vody. Trpělivý pozorovatel se na břehu Břehyňského potoka může dočkat některých vodních ptáků, jako je čáp černý, volavka popelavá, ledňáček atd. V okolí rybníka jsou bažiny plné vzácných rostlin a rybníkem prorůstají nádherné lekníny. V hrázi je vytvořená průrva, která odvádí vodu až do Máchova jezera. V okolí je také rozsáhlá pahorkatina s největším vrcholem vysokým 451 metrů zvaným Pecopala.

Zajímavosti kraje

V okolí Máchova jezera můžete najít také jednu z nejzajímavějších jeskyní v Česku. Jde o Psí kostel, někdy také zvaný Husův kostel. Nachází se ve skalách na jižní straně Jeleního vrchu.
Navštívit můžete také Hradčanské stěny, které patří od roku 1933 do chráněné oblasti Dokeská a pohoří Kummer. Roste zde 20 chráněných a ohrožených druhů rostlin. Obdivovat můžete pozůstatky středověkého dobývání rud i zajímavé skalní útvary připomínající věže a brány. V oblasti je častý výskyt výra velkého.
Severně od Starých Splavů můžete obdivovat Provodínské kameny s nejvyšším vrcholem Lysá skála (419 m), které se přezdívá Spící panna, protože připomíná obličej dítěte. V lokalitě byly nalezeny České granáty.

skalní stěna

Příjemné ubytování

Při putování po malebném kraji, který inspiroval ke tvorbě Karla Hynka Máchu budete určitě potřebovat i ubytování Máchovo jezero. To vám může poskytnout chatová osada Elite u Starých Splavů, která poskytuje českým i zahraničním turistům komfortní ubytování v čtyřlůžkových chatkách.
Máchovo jezero ubytování je v blízkosti vody, v areálu je sociální zázemí, ohniště, hřiště i občerstvení.