Lifestyle

Domácí turistika

Při vybírání vhodného místa poblíž Máchova jezera určitě narazíte na Staré Splavy. Západně od tohoto místa se skrývá Braniborská jeskyně. Jedná se o pískovcový převis dlouhý 44 metrů, s hloubkou 12 metrů a výškou 6 metrů. V dávných dobách se zde lidé ukrývali před procházejícími armádami. Ve skále je několik rytin, jedna je datovaná do roku 1741.

cesta lesem

Přírodní rezervace

Poblíž Máchova jezera je také veliká přírodní rezervace, kterou najdete, pokud se vydáte severovýchodním směrem od vody. Trpělivý pozorovatel se na břehu Břehyňského potoka může dočkat některých vodních ptáků, jako je čáp černý, volavka popelavá, ledňáček atd. V okolí rybníka jsou bažiny plné vzácných rostlin a rybníkem prorůstají nádherné lekníny. V hrázi je vytvořená průrva, která odvádí vodu až do Máchova jezera. V okolí je také rozsáhlá pahorkatina s největším vrcholem vysokým 451 metrů zvaným Pecopala.

Zajímavosti kraje

V okolí Máchova jezera můžete najít také jednu z nejzajímavějších jeskyní v Česku. Jde o Psí kostel, někdy také zvaný Husův kostel. Nachází se ve skalách na jižní straně Jeleního vrchu.
Navštívit můžete také Hradčanské stěny, které patří od roku 1933 do chráněné oblasti Dokeská a pohoří Kummer. Roste zde 20 chráněných a ohrožených druhů rostlin. Obdivovat můžete pozůstatky středověkého dobývání rud i zajímavé skalní útvary připomínající věže a brány. V oblasti je častý výskyt výra velkého.
Severně od Starých Splavů můžete obdivovat Provodínské kameny s nejvyšším vrcholem Lysá skála (419 m), které se přezdívá Spící panna, protože připomíná obličej dítěte. V lokalitě byly nalezeny České granáty.

skalní stěna

Příjemné ubytování

Při putování po malebném kraji, který inspiroval ke tvorbě Karla Hynka Máchu budete určitě potřebovat i ubytování Máchovo jezero. To vám může poskytnout chatová osada Elite u Starých Splavů, která poskytuje českým i zahraničním turistům komfortní ubytování v čtyřlůžkových chatkách.
Máchovo jezero ubytování je v blízkosti vody, v areálu je sociální zázemí, ohniště, hřiště i občerstvení.

Podobné příspěvky