Nezařazené

Elektrospotřebiče posuzujte podle energetických štítků.

            Přemýšlíte o nákupu nových elektrospotřebičů do Vaší domácnosti? Nebo Vám již dosloužily a chcete je obnovit za nové? Pak při jejich výběru kromě vzhledu, funkčních vlastností, vybírejte i podle jejich spotřeby, kterou najdete na energetických štítcích. Rozhodně se Vám to vyplatí, protože čím vyšší energetická třída, tím nižší spotřeba a tím nižší výdaje peněz za jejich provoz.
 wattometer a peníze
            Energetickými štítky se označují veškeré chladící spotřebiče, myčky nádobí, elektrické sporáky, pračky a sušičky, klimatizace i žárovky. Nově se pak energetické štítky začínají objevovat i u televizorů.
 
            Dvacet let poté, co Evropská unie zavedla energetické štítky, se letos jejich použití rozšířilo i na komerční a profesionální chladící spotřebiče, se kterými se setkáváme v supermarketech, hotelích, barech, restauracích nebo jídelnách.
 
            Energetické štítky pomáhají k rychlejší orientaci a volbě energeticky nejvýhodnějšího modelu. Poznáme tak jejich energetickou náročnost a můžeme si tak lépe vybírat. Moderní spotřebiče jsou výrazně úspornější než např. spotřebiče vyrobené před deseti lety.
 
            Například chladničky v energetické třídě horší než A se na Slovensku ani nikde jinde v Evropské unii nesmí prodávat. Energetickými štítky jsou dnes také označovány i všechny LED žárovky, které mají až o 80% nižší spotřebu, než žárovky klasické.
 
Energetický štítek:   
 
Chladničky     
·         Udává, kolik energie spotřebuje za standardních, během 24 hodin.
Myčky nádobí
·         Udává, kolik energie se spotřebuje na 280 mycích cyklů a kolik vody spotřebuje.
Pračky
·         Uvedena je spotřeba elektřiny v kWh a spotřeba vody, potřebná ke 220 standardním pracím cyklům a nově i hlučnost spotřebiče.
 stupnice spotřeby
Příklad:          Provoz staré chladničky se spotřebou 730 kWh elektřiny za rok, stojí za 10 let asi o 930 EUR více, než stejná, ale nová chladnička se spotřebou 182 kWh za rok.
 

Podobné příspěvky