Děti

První zvířátko

Kdy je vhodný čas?

Toto téma je často diskutované i mezi odborníky na jemnou dětskou dušičku. Někteří se přiklání k názoru, že dítě může mít první zvířátko již v raném věku, kdy chápe, co to obnáší, a je schopno se do péče o nového člena rodiny zapojit. Přesnou věkovou hranici nelze jednoznačně určit, protože každé dítě je jiné. Některé chápe potřeby živého tvora již v pěti letech, další dříve nebo i později. Jako rodič své dítě znáte nejlépe, a proto sami vycítíte, kdy je správný čas.

křeček na lžičce

Pokud jste se s partnerem shodli, že je čas naučit dítě větší zodpovědnosti, přichází na řadu výběr zvířete. Určitě se shodneme na tom, že velká míra péče o zvíře padne právě na vás – na rodiče, případně další členy rodiny, protože malé dítě všechno samo nezvládne. Vy budete muset dohlížet na to, aby dítě skutečně péči o zvíře nezanedbávalo. Čeká vás kontrola potravy, čištění obydlí, případně veterinární péče, procházky, a tak dále. Jste na to připraveni i vy? I dospělý člověk si musí uvědomit, zda má dostatek času při pracovních povinnostech a dalším vytížení na péči o zvíře. Nejjednodušším zvířetem je nejspíš křeček. Je malinký, vcelku nenáročný, moc se toho u něj zkazit nedá, dá se ochočit a doma vám nezpůsobí žádnou škodu. Výbava na jeho pořízení není drahá, samotný křeček stojí také pár korun. Jedinou dražší položkou by mohla být klec a kvalitní potrava, nicméně ušetřit můžete na hračkách – křeček si vystačí s klacky a šiškami, které najdete v lese. Stačí mu pravidelně čistit klec, dávat vodu a potravu a měnit podestýlku.

holčička se psem

Rybičky by mohly být dalšími obyvateli vašeho domova, ale výbava na chov je dražší. Akvárium není levná záležitost, stejně jako filtry a chemie s potravou. Jsou také náročnější a člověk jim musí věnovat víc času a pozornost. Dalším obvyklým zvířetem, které rodiče často dětem pořizují, je pes či kočka. Zde je ale nutno zdůraznit, že jsou to větší zvířata, která potřebují prostor. Ano, existují i malá plemena, ale ani ta nemůžete chovat v akváriu. Navíc tito čtyřnožci potřebují hodně pozornosti a péče. Pořizovací náklady jsou vysoké. Záleží samozřejmě, zda koupíte psa či kočku z chovné stanice, nebo uděláte dobrý skutek a dáte domov opuštěnému zvířeti, nicméně strava něco stojí, o veterinární péči ani nemluvě a psa nebo kočku většinou musíte obstarat hlavně vy – malé dítě samo na procházku nemůže. U psů musíte vzít v potaz naučení alespoň základních povelů, což zbude opět na vás. Dobře tedy zvažte, co je v možnostech vaší rodiny. Každopádně pořízení zvířecího miláčka pro vaše děti je skvělá zkušenost, kterou v životě rozhodně upotřebí.

Podobné příspěvky