Děti

Čeká vaše dítě nástup do první třídy? Co by mělo už umět a jak ho připravit?

Během prázdnin mají děti pohov, nemusí se učit a mají o moc volnější režim. Jenže dítě, které půjde do první třídy by se mělo pomalu začít připravovat. A jak? 

Čeká vaše dítě nástup do první třídy? Co by mělo už umět a jak ho připravit? 

I když by měly být prázdniny časem, kdy se na školu nemyslí, u budoucích prvňáčků tomu bývá jinak. Ti se na nástup do školy připravovat musí. Není to jen o pilování znalostí ale především o tom, že se musí připravit psychicky. A jak na to? Lze dítě nějak dopředu připravit na to, co ho ve škole bude čekat? Určitě to jde, ale i rodiče by měli mít na paměti, že dětem není dobré lhát, ale nesmí se ani strašit. Jak tedy postupovat? 

učebna ve škole

Co učit a s čím počkat? 

Někdy si rodiče myslí, že je zapotřebí naučit dítě psát nebo počítat ještě dříve, než nastoupí do školy. To ale není úplně pravda, jsou děti šikovnější, kterým to sice problém nedělá a učí se to v podstatě samy, ale jsou děti, které na to potřebují čas a potřebují právě školu, která jim dá správné základy. Již ve školce se ale obvykle děti naučí napsat své jméno, měly by také vědět svou adresu, kde bydlí nebo celé jméno včetně příjmení a to i svých rodičů. Není však nutné je toho učit příliš. Pokud se vám zdá, že ještě dítě není úplně zralé, klidně vyčkejte, spíše se zaměřte na jiné věci. 

školní potřeby

Co by mělo být to důležité? 

Pro nástup do školy je třeba, aby dítě mělo trpělivost, umělo být samostatné a dokázalo fungovat v kolektivu. A právě na tyto věci je dobré se zaměřit. Dítě by mělo být už schopno fungovat, bez toho aniž by mu všechno diktovali rodiče nebo jej stále vodili za ručičku, je třeba klást důraz na to, že dítě je ve škole samo, právě bez rodičů, musí si umět hlídat své věci a musí umět naslouchat. Je tedy dobré některé věci nechat čistě na dítěti, zkoušet jeho samostatnost a i to, zda bude umět během vyučovací hodiny poslouchat. 

Čtěte proto pohádky, říkejte si příběhy a o škole se snažte mluvit často, nikdy ale dítě školou nezastrašujte a podobně. To dokáže vytvořit blok. Takového bloku a strachu ze školy se pak hodně těžko zbavuje. Na to buďte zvláště opatrní. 

Podobné příspěvky