IT

Pokrok světem vládne

Tento souhrnný název je na každém rohu a dnes bez něj prakticky neexistujete. Jde to sice, ale ztuha. Je pravda, že někdy je život s těmito věcmi takový méně náročný, ale za to musíme platit. Nemám na mysli peníze jako takové, tím méně placení i když samozřejmě platíme za všechno. Za data, za připojení, za software a tak dál a tak dál. Já spíše myslel platit, jako závislostí. Dříve byly v knihovně kartičky a byl tak přehled co je kde, a co je půjčeno. Dnes na to „musí“ být počítač, zapojený do elektřiny, takže spotřeba, monitor, větrání stroje, databáze, znalosti obsluhy a nevím co všechno ještě. Není to trochu zbytečné?

notebook

Pozor, já nejsem proti pokroku, ale zrovna na příkladu knihovny mi přijde poněkud zbytečný. Ale zase uznávám, že na jiných pracovištích se bez něj obejít nedá. I když to dříve šlo také. IT, jak je vlastně zkratka pro informační technologie, člověku hodně pomáhá a usnadňuje život. Vezměme si třeba video hovory. Dříve prakticky nemožné, dnes naprosto běžná záležitost. Máte dceru v Kanadě nebo v Austrálii? Není problém ji vidět třeba každý den včetně vnoučat. Jen je třeba si uvědomit kolik je tam hodin a nevolat tam ve dvě ráno tamního času.

paměťová karta

Lékaři, inženýři, dělníci a všichni vůbec dnes používají internet a berou jej jako zcela všední záležitost. Nepřemýšlejí nad tím, jak funguje, prostě je tady, a tak se můžeme třeba podívat jaké je počasí na druhé polovině zeměkoule. Není domácnosti, kde by nebyl minimálně jeden počítač. Ale i ten jako takový, tedy starý stroj, taková ta krabice, s monitorem zvlášť už naše domácnosti pomaličku opouští a za chvíli bude i on minulostí. Dnes už se to hemží notebooky, mobily a tablety. Že jsou malé? Dobrá, počítač umístíme přímo do monitoru a je to. Prostě, klasické krabice zmizí, věřte nebo ne. Počítače budeme mít v kapse stejně jako mobil. Nu, a i proto vidíme, že bez IT už to prostě nejde.

Podobné příspěvky