Domov

Domov a kde to je?

Jakékoli místo, které si jen budete přát. Takové, kde se budete cítit dobře a kam se budete rádi vracet. Možná, že by Vás na takovém místě měl někdo čekat, bylo by tam teplo a ze zrovna uvařeného jídla by stoupala pára. Takové místo můžeme nazvat domovem a nemusíme se mýlit, protože to my sami určujeme, kde se náš domov nalézá, jak vypadá a co se s ním děje.

Je ovšem pravda, že vše ovlivnit nemůžeme a možná ho spláchne velká voda, nebo ho zachvátí požár a my zůstaneme bez domova. Bez místa kam se vrátit, bez hřejivého bezpečí, kam si můžeme vždycky zalézt a být sami, nebo jen s těmi, se kterými být chceme.

Pokud by byl domov ale podmíněn nejen jaksi hmotnými věcmi, jako jsou domy, skříně, gauče, topení a další vybavení, které nastřádáme, ale jeho podmínkou jsou i lidé, zvířata, nebo cokoli jiného. Poté můžeme mít domovů více.

Více domovů?

Je-li domov tam, kde se cítíte v bezpečí, pak to nemusí být nutně místo jako takové. A navíc nemusí být charakterizován jen jednou jedinou věcí. Udejme si příklad.
Příklad: Máme tu mladou paní s dětmi.

            Co může být kritériem domova?

·         Manžel – životní opora. Osoba, se kterou se cítí v bezpečí

·         Děti – když jsou děti v pořádku a bezpečí je spokojená také

·         Rodiče – maminka s tatínkem. Domov, ve kterém vyrůstala, je stále bezpečným útočištěm

·         Sourozenci – v dospělosti si sourozenci většinou hodně rozumí a dokáží si být velikou oporou

·         Mazlíček – zvíře dokáže člověka sice pěkně naštvat, ale také úžasně uklidnit

·         Dům či byt – vlastní prostor

·         Vzpomínkové předměty – kresby od dětí, fotky, dárky, všelijaké maličkosti

·         Květiny – většinu lidí, i když možná především ženy těší pohled na zeleň

·         Soukromý prostor – každý ho potřebuje, počítač, skříň, šperkovnici… prostě něco, co je jen a jen Vaše a nikoho jiného, kam nikdo jiný nechodí a neleze

Může to být cokoli a každý z nás může mít domov na nejrůznějších místech, i když jeden je pro nás ten nejdůležitější. Důležité ale je, že domov, kde se necítíte v bezpečí a ve kterém Vám není dobře, není tím pravým domovem.

Domov nejsou jen stěny a skříně, tak na to myslete.

Podobné příspěvky