PC

Úprava fotografií v počítači

Ve světě, kde jsou všude kolem nás nádherně upravené fotografie až podivuhodně dokonalých lidí, zatouží snad každý po tom, aby si mohl na svém profilu vystavit také hezkou fotku, nebo si dát do rámečku hezky propracovanou fotografii svých dětí. Pokud se nehodláte prezentovat jako model, či modelka, nepotřebujete speciální služby profesionála, a fotografie si můžete upravit sami doma, ve svém počítači. K tomu existuje spousta programů, z nichž nejpopulárnější bude nejspíš Adobe photoshop, který je ovšem placený, a pro amatéra velmi náročný. I obyčejný člověk však sežene programy zdarma, ve kterých krásně doladí jakoukoliv fotografii. Které to jsou?

úprava videa

Picassa

Picassa je nástroj pro správu a prohlížení fotografií, který obsahuje šikovné filtry pro jednoduchou úpravu fotografií. Jednoduše v něm ořežete fotografii na požadovaný rozměr, přidáte text ve velikosti, stylu písma a barvě, které si sami zvolíte, fotografii otočíte, či vyrovnáte. Dále zde můžete jediným kliknutím zvýraznit barvy, přepnout fotografii do černobílé, přidat ostrost, nebo fotku naopak zjemnit. Zvýrazníte stíny na stupnici, jak se vám to hodí, můžete fotografii osvětlit, či naopak ztmavit. Dále lze nastavit stupeň i míra rozmazání okrajů, nebo třeba přidat fotce rámeček.

koza na obrázku

Gimp

Gimp je skvělým programem pro úpravu fotografií, jeho ovládání je však na rozdíl od Picassa už trošku složitější. S pomocí videí na Youtube ses to však zvládne naučit každý. V gimpu již můžete pro filtry nastavovat různá pole, a zvýrazňovat jen určité čísti pomocí nástroje Výběr. Zde můžete také retušovat, a vyhlazovat. Za pomoci gimpu odstraníte z obrázku nežádoucí předmět, lze zde provádět jednoduché fotomontáže, gumovat, dokreslovat, zvýrazňovat některé části, nebo jim třeba měnit barvy. Pomocí vrstev pak můžete do fotografie přidávat obrázky a jiné fotografie, či jejich části. Gimp toho umí spoustu, a lze jej považovat za takovou jednodušší verzi Photoshopu.

Podobné příspěvky