Životní styl

Retro jako životní styl

Retro nebylo dříve příliš velkým objektem zájmu mezi lidmi, někteří z nás se sice orientovali na dobu tzv. první republiky, meziválečné období, kdy se ještě nezačala projevovat hospodářská krize a nacionalistické tendence, ale to mělo charakter spíše jisté recese, nadsázky a připomenutí časů dávno minulých. Ten pravý retro styl začal nabírat na síle teprve nedávno, a připomíná nám zejména dobu od padesátých do osmdesátých let minulého století, tedy v podstatě celou éru socialismu.

medvídek v kufru

Proč se mnozí lidé navrací do této doby, kdy byla technika, ve srovnání s tou současnou, veskrze primitivní, a kdy už pouhý pohled na automobily té doby vyvolává úsměv? Je v tom totiž něco víc, ta doba byla přívětivější, lidé nebyli zatěžováni hypotékami a každý měl dostupné bydlení, neexistovali u nás bezdomovci, bylo více času na koníčky a zájmy a také jsme se více scházeli na fyzické úrovni. Namísto e-mailu a mobilů jen obyčejný pevný telefon, a ten navíc nebyl v každé domácnosti. Dalo by se říci, že technika nám dnes slouží nejen ku prospěchu, ale je také masivně zneužívána pro různé negativní účely.

fotografie a analogové objektivy k fotoaparátu

A tak se nelze divit, že si pamětníci, kteří tuto dobu prožili, chtějí alespoň náznakem připomenout ty staré časy. Připomínají si je velice svérázně, např. nábytkem, svérázným vzhledem některých spotřebičů a elektroniky a dokonce i některými oděvy.

Vytvořte si retro sami

Retro styl se opírá i o některé prvky, které byly moderní v osmdesátých letech, a ty si můžeme i dnes doma oživit. Jsou to např. koberce namísto plovoucí podlahy, dřevěné obklady z palubek, dřevěné kryty radiátorů, výrobky ze samorostů (stojany na TV, škrabadla pro kočky), dřevěné poličky, noční a konferenční stolky, peřiňáky a komody, stolky z masivu pro akvária apod. Šikovný kutil zvládne vyrobit některý retro nábytek a bytové doplňky sám a o to větší radost mu to přinese, navíc masivní dřevo je mnohem zdravější a lépe vypadá, než odýhovaná dřevotříska.

Podobné příspěvky