Rubriky
Nákupy

Ekonomický přínos led žárovek

Vláknové žárovky jako zdroj tepla v teráriu

Žárovky s wolframovým vláknem se již několik let neprodávají pod označením „zdroj světla“, zakoupit je však lze a stále se vyrábí pro specifické účely využití, např. pro chovatele drobných zvířat a akvarijních ryb. Někteří lidé je však stále používají, i když jsou po ekonomické stránce naprosto nevýhodné. Vzhledem k rostoucím cenám elektrické energie skutečně již nemá smysl vláknové edisonovky používat na svícení.
Těmi důvody, proč stále v některých domácnostech setrvávají, jsou dva faktory. Tím prvním jsou osamělí senioři nebo lidé s nízkými příjmy, živořící na okraji společnosti. Pro ně je obtížné orientovat se v současném světě a postavit se k technologickým inovacím tak, aby jim přinášely skutečný užitek.

žárovka

Zákaz prodeje vláknových žárovek přišel příliš brzy

Druhý důvod je prozíravější a přistupují k němu lidé, kterým vyhovuje příjemné bílé světlo teplejšího odstínu, jež se přibližuje spektru denního světla slunečního záření. Ještě v roce 2011 byly vláknové žárovky součástí běžného sortimentu osvětlovací techniky a v této době je LED diodové žárovky nedokázaly zastoupit. Technologický proces nebyl na takové úrovni, že by jeho produkty poskytovaly přijatelné teploty barev, dostatečný výkon, a hlavně v rozumných cenových relacích. V tomto roce byl vydán zákaz prodeje žárovek s wolframovým vláknem a lidé na toto unijní rozhodnutí reagovali rozhořčeně. Podle mínění laické i odborné veřejnosti byl tento krok unáhlený a nedomyšlený.

bodovka

Budoucnost patří LED diodám

Od té doby však již uplynulo téměř jedno desetiletí a vývoj polovodičových svítidel se nezastavil na mrtvém bodě. Dnes je sortiment nesmírně široký a cenově přijatelný, a lze říci, že teprve s odstupem času můžeme využívat značných předností LED žárovek v plné síle. Jejich extrémně dlouhá životnost, velmi nízká spotřeba elektřiny, výborný výkon, široké rozpětí teplot chromatičnosti a vysoký index podání barev Ra z nich činí světelné zdroje budoucnosti.